Vi förenklar vardagen genom att ge dig de bästa inköpsvillkoren baserat på erfarenhet, nätverk och insikt.

Kompetensgruppen

 


Vi i kompetensgruppen vill att du är med och tycker till, påverka valet av leverantörer, komma med idéer, hjälpa Nores att hitta nya medlemmar och sprida kunskap om vår inköpsorganisation - vilket ökar lojaliteten, vilket i sin tur ger ännu bättre inköpsavtal.

Kompetensgruppen har en objektiv granskande och kvalitets säkrande funktion både internt mot Nores och mot leverantörer och partners. Ansvaret innebär även att vara tillgänglig för frågor och synpunkter gällande Nores arbete i stort.
Komptensgruppen ska välkomna frågor från utförstående anläggningar som vill veta mer om Nores arbete och dess fördelar. Personer till kompetensgruppen kan endast väljas från Nores medlemmar som lojalt följer reglerna om medlemskap i Nores och inval sker i samband med kompetensgruppens vårmöte.

Att vara medlem i Kompetensgruppen är ett bra sätt att få träffa kollegor, vi träffas 2 gånger om året och har utöver det en del telefon, e-mail och lokala möten.
Vi representerar i dag olika typer av anläggningar från fyra geografiska områden väst, öst, söder, norr. Varje kandidat kan sitta i gruppen 2 år med möjlighet till omval på 2 år totalt 4 år.

Kompetensgruppen har idag följande sammansättning:

 

Ordförande

Martin Sundberg - Casino Cosmopol, Gbg martin.sundberg@casinocosmopol.se

Medlemmar 
Jan Andersson - Best Western Kung Karl Jan.andersson@kungcarlsbakficka.se
Joost Van Der Meijs - Grand Hotell, Stockholm joost.vandermeijs@grandhotel.se
Tommy Eriksson - Högbergagård, Stockholm tommy.eriksson@hogberga.se 
Inga-Lena Eriksson - Färna Herrgård, Skinnskatteberg inga-lena.eriksson@fernaherrgard.se
Martin Hansen - Grand Hotell, Lund martin.hansen@grandilund.se

Lotta Bergh - Mötesplats CRC kontakt@motesplatscrc.se
Svante Forslund - Riverton Hotel svante.forslund@riverton.se
Jonas Espefors - Salt & Sill jonas@saltosill.se

Irene Söderström - Diplomat Hotell irene.soderstrom@diplomathotel.com


Representanter kedja

Agneta Jaktland - Best Western Hotels HK agneta.jaktland@bestwestern.se
Jannis Noren Karas - Svenska Möten jannis.karas@svenskamoten.se
 

 

Tveka inte att kontakta oss för mer information om kompetensgruppen och är du intresserad av att bli en del av gruppen kan du fylla i följande formulär och skicka till christian@nores.no

Intresseanmälan